Ján Kuciak

Bolo nám cťou, Janko, takto si ťa budeme pamätať
6fotiek v galérii

Zdroj: David Ištok/Aktuality.sk
Najťažšie slová, aké sme kedy museli písať. Takto si Janka Kuciaka budeme pamätať my, jeho kolegovia.

Pracoval nenápadne, jeho články však nikdy neostali bez povšimnutia. Vyberal si témy, do ktorých by sa mnohí nepustili, za čo mal náš rešpekt. Janko nemal strach, ani sa nenechal zastrašiť. V jednej chvíli niekoho konfrontoval s nepríjemnými otázkami a v zápätí sa už usmieval.

Keď na porade zahlásil, že tému už finalizuje, vždy sme sa tešili, ako tie zložité korupčné schémy s ľahkosťou rozpletie do zmysluplného príbehu v čase a priestore. A odkryje niečo naozaj veľké, často siahajúce až k súčasným politickým špičkám. Jeho články ťali do živého.

Svet sa o ňom dozvedel predčasne, zato vo veľkom štýle – ako si to jeho talent zaslúžil. Chýbať bude nielen nám, ale celej spoločnosti. Janko Kuciak, budeme pokračovať v tom, čo si začal a nikdy na teba nezabudneme.

Takto si budeme pamätať Janka Kuciaka my, jeho kolegovia v redakcii Aktuality.sk, Šport.sk a redaktori časopisu Život.

Z úcty k pamiatke Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej #All For Jan

Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk

Zavraždili nášho kolegu Jana Kuciaka – dobrého človeka, priateľa, chlapa, ktorý robil svoje povolanie, aby sa nám tu žilo lepšie. Aby odhaľoval krivdu a nespravodlivosť. Nie pre to, aby bol slávny alebo bohatý. Spoločne sme verili, že vieme pomôcť tomu miestu na mape, kde žijeme.

Že sa spoločnosť zmení k lepšiemu, keď budeme písať o podvodníkoch, zlodejoch, skorumpovaných. Veľmi sme tomu verili. Naozaj veľmi. Prečítajte si celý komentár Petra Bárdyho.

Michal Badín, zástupca šéfredaktora

Vražda Jána Kuciaka
Špeciálna stránka s exkluzívnym obsahom

Janka si vždy budem pamätať ako usmiateho a veselého človeka. Bol to mimoriadne talentový a dôsledný novinár, mali sme ho veľmi radi. Jeho práca bude pre mňa vždy tým najsvetlejším odkazom slobody a profesionality v žurnalistike.

Dag Daniš, komentátor

Jano bol neuveriteľne pohodový, milý a pozitívny chlapec. Ten typ človeka, ktorého nikdy nikto nevidel bez úsmevu. Nie ironického (ten vie každý), skôr detského. Popri tom bol najlepší stopár v strednej Európe. Ako z knihy. Zosadol z koňa. Pozrel sa na stopy. A do hodiny vedel, odkiaľ vedú a kam či ku komu mieria. Bol úžasný a bude mi chýbať.

Annamária Dömeová, reportérka

Janko bol skvelý novinár a veľmi dobrý človek. Pre oboje nám ho všade závideli. Kľudne si to trúfnem povedať. Bol najtalentovanejším investigatívnym novinárom svojej generácie a jediné čo chcel, bolo robiť si poriadne svoju prácu. A ešte postaviť dom pre svoju rodinu. Ani neviem, či tú kúpeľňu na Vianoce pre priateľku stihol, tak ako jej sľúbil. Keď na neho myslím, vidím ho usmiateho, ako sa mi chválil, že prestal fajčiť. Všetko na svete by dokázal.

Ján Debnár, editor

Janko bol inteligentný a usmievavý chalan. Pri rozhovoroch s ním som mal vždy pocit, že sa môžem spoľahnúť na to, čo hovorí, lebo to mal podložené výsledkami dlhodobej analytickej práce. Vždy bol ochotný poradiť.

Matej Dedinský, editor

Navonok pôsobil Janči ako obyčajný chalan, ktorý pritom pri svojej práci vždy exceloval. Prišli sme o super priateľa i kolegu.

Miro Grman, editor

Jedna z posledných vecí, o ktorých sme spolu komunikovali, bol názov videa o ‘Ndranghete. Jančimu sa zdalo, že označiť ju za najvražednejšiu mafiu súčasnosti je predsa len priveľa. Žiaľ, reálny život vie často priniesť udalosti, ktoré predčia aj najšialenejšie fantázie.

Ján Jasenka, športový redaktor

Pohoďák na pohľadanie, sympaťák a parádny parťák na pivo. Okrem obrovského talentu na odhaľovanie špinavostí „nedotknuteľných“ a šprtaní sa v bahne ľudskej spodiny sa vedel porozprávať aj o tom, ako útočník MŠK Žilina zahodil 100-percentnú „tutovku“ v šestnástke, či o tom, ako Manchester United už nie je ten z čias Sira Alexa Fergusona.

Tento pohoďák už ráno do kancelárie nikdy nevstúpi. Nepochváli sa, čo nového doma vymajstroval. Neprehodí pár slov o ľahkej téme. Nezapne si rock či vážnu hudbu cez slúchadlá tak, že to počuje aj opačná strana kancelárie a neštrngne si pivom po práci. Jeho odporná smrť bolí veľmi a nebude sa dať na ňu nikdy zabudnúť. Hádam už majstruješ a píšeš tam hore. Je mi cťou, že som Ťa mohol poznať, Janči! A vidíš, kvôli tebe ma tá prehra so Slovanom až tak nebolela… to si si mohol odpustiť. Radšej by som sa s tebou o tom porozprával osobne.

Peter Habara, editor

Každú hodinu sa mi vynárajú (staro)nové spomienky. S Jankom sme mali veľa spoločného. Počúvali sme rovnakých skladateľov vážnej hudby, fandili sme Manchesteru United, často sme diskutovali u žurnalistike, na ktorej nám záležalo… Aj bez ohľadu na to si ma získal veľmi ľahko. Dodnes nechápem, ako sa Janko dokázal toľko usmievať pri každej príležitosti. V živote som ho nevidel smutného, nahnevaného. Iba ak vážneho. Pred pár týždňami sme boli hrať tenis. Práve vtedy som objavil jeho najtemnejšiu stránku. Mal katastrofálny bekhend, ale na sieti ním súperov privádzal do šialenstva a nakoniec sme vďaka nemu vyhrali.

Stanislava Harkotová, reportérka

Janka Kuciaka si budem pamätať ako dobrého a pokorného muža, ktorý si spolu so snúbenicou budovali nový domov. Ako výborného novinára, ktorý mal našliapnuté na to, aby sa stal hviezdou slovenskej investigatívy.

Mal môj rešpekt, keď s úplnou ľahkosťou vysvetľoval zložité prepojenia biznisu a politiky. Človek si pri ňom musel priznať, že na niektoré veci skrátka nemá hlavu. Bolo vzácne mať v tíme niekoho, kto do týchto štruktúr vidí. Ba čo viac, je kedykoľvek ochotný vám s nimi pomôcť.

Bol to presne ten typ človeka, ktorého keď stretávate v práci vo dverách, musíte sa doširoka usmiať a zvolať naňho: Janík! Budeš chýbať.

Katarína Kováčiková, editorka

Janko mi pred nedávnom pomohol s článkom. Hoci sa vôbec netýkal daňových podvodov a káuz, išlo o vysokoškolské štúdiu na Slovensku, ochotne mi pomohol, aj napriek tomu, že mal kopec svojej roboty. Odpovedal mi do 10 minút na všetky otázky, ktoré ma zaujímali. Vždy si ho budem pamätať ako nápomocného, šikovného a hlavne skromného novinára, ktorý nikdy nepotreboval na seba upriamovať pozornosť, ako sme zvyknutí pri veľkých novinárskych menách. Bol to skutočne ten človek, ktorý sa snažil zlepšiť situáciu na Slovensku, a to bezpodmienečne a s plnou odhodlanosťou.

Jana Kubisová, redaktorka

Janko väčšinou písal sám. Úderné témy, ktoré dobre trafia po hlave a dotyční ich len ťažko rozdýchavajú. Robil presne tú nevďačnú prácu, ktorá je na hrane so životom rodinným a harmonickým, za čo má môj nekonečný obdiv a rešpekt. Hoci sa nevenujem investigatíve, osud mi doprial robiť s ním na pár témach a mohla som osobne spoznať, ako mu to myslí. Posledne sme spolu robili na majetkovom pozadí mošovského kaštieľa, kde mu stačilo 20 minút a poslal mi omračujúci verdikt, že 260-ročná pamiatka po barónoch je v rukách schránkových firiem a podložil to hneď niekoľkými zdrojmi. Bol veľmi skromný, ani nechcel, aby som ho uvádzala ako spoluautora článku.

Osobnejší zážitok mám z Vianoc, keď si ma vytiahol v Secret Santovi a tajne mi nechal na stole ten najoriginálnejší darček zabalený v novinovom papieri, aký som si mohla želať. Letenku do Berlína za 5 eur. Svet sa priskoro dozvedel o jeho talente a zlým spôsobom, bude mi veľmi chýbať.

Tomáš Kyseľ, reportér 

Jano bol vášnivý kutil, rád pózoval s náradím v ruke. Spomínam si, že keď mi to o sebe povedal, ostal som milo prekvapený. Jana som totiž dovtedy vnímal najmä ako človeka, ktorý trávi desiatky hodín prehrabávaním sa v papieroch, registroch a zmluvách. A on sa pritom cítil najlepšie v dielni alebo s kelňou v ruke. Veľmi nám chýba.

Zuzana Paráková, editorka

Janko bol… Je zvláštne a ťažké rozprávať o kolegovi, ktorý sa ešte minulý týždeň v redakcii smial, robil si svoju prácu. A robil si ju dobre. Nenápadný chlapec, ktorý robil nápadné veci. Človek s veselým úsmevom, ktorý okolo nás v redakcii vždy chodil bezstarostným a smelým krokom, mladý chalan plný radosti zo života a so zmyslom pre pravdu. Presne ten typ, ktorého majú všetci radi. Taký Janko bol.

Ján Petrovič, vedúci reportérov

Novinárčina sa v ostatných rokoch úplne zmenila a Janko Kuciak bol prototypom jej najmodernejšej verzie, do ktorej sa my ostatní ešte len pokúšame dostať. Janko odhaľoval oveľa hlbšie súvislosti. Chcel v mútnych vodách vypátrať všetko, čo zostalo očiam verejnosti zakryté, išiel až do špiku kosti.

Najčastejšie som s ním zažíval túto situáciu: Sedím pred počítačom a zúfalo hľadám zmluvu, o ktorej viem, že ju predsa ministerstvo muselo zverejniť. Písmená na monitore sa mi po hodinách márneho boja zlejú dokopy s číslami. V tomto okamihu sa dvíham od stola a krížom cez redakciu si to namierim k chlapcovi s výrazom stredoškolského študenta. Janko Kuciak je spoľahlivá záchrana, vie presne, ako informáciu z počítača vydolovať. Som presvedčený, že ho to pátranie v nekonečných údajoch z registrov teší. Ten široký úsmev, keď sa na mňa otočí a zloží slúchadlá, ho vždy prezradí. Pripadá mi ako robot na dáta, ktorý sa vyžíva v ich spracovaní. Ale čím ma prekvapuje najviac, je obrovské srdce, ktorým Janko dokáže v dnešnej neosobnej dobe pohladiť. Nikdy som nepoznal milšieho človeka, ktorý by mi bol ochotný pomôcť s každou drobnosťou. Som vďačný osudu, že som ho mohol spoznať.

Rudolf Sivý, reportér

V jeden januárový večer mi v telefóne pípla správa od Janka. Dokončil rešerš k článku, na ktorom sme spoločne pracovali a poslal podklady. Spýtal som sa ho, či vie, že je piatok večer. „Mne to nevadi,“ odpísal mi.  Čokoľvek sme chceli preveriť – zmluvy, prepojenia, vlastníkov –  do niekoľkých hodín to bolo hotové. Janka práca doslova bavila, nepoznal prekážky. Keď som sa pýtal na podozrivú srbskú firmu so sídlom na Slovensku, v priebehu troch minút zistil, kto za ňou stojí a kam vedie. Nikdy nepovedal, že má veľa práce.

Miroslava Sojková, produktová manažérka

Skromnosť, precíznosť a vytrvalosť, ktorá si nezakladá na exkluzivite ani sláve. Taký bol Janko ako novinár. V súkromí správny chalan, ktorý dokáže počúvať. Ján Kostra to napísal presne: „Každý deň stretnúť človeka, to stačí. Deň, v ktorom nestretneš ho, stratený je.“

Veronika Šmiralová, investigatívna novinárka

Stále neviem uveriť tomu, že náš kolega Jano Kuciak a jeho Maťa sú mŕtvi. Je to ako z hororu prestaviť si, ako brutálne boli popravení. Jeho stôl, kde sedával a bol zahrabaný do svojich dát, zostane navždy prázdny. Jano bol výborný kolega. Kedykoľvek bol ochotný pomôcť aj napriek tomu, že mal rozpracované svoje veci. Bol veľmi húževnatý. Na kauzách pracoval aj cez víkendy, často si odoprel obedovú prestávku. Mal silnú vôľu. Zo dňa na deň prestal fajčiť a už nikdy si nezapálil.

Popri investigatíve si robil vodičák, učil na katedre žurnalistiky a písal doktorandskú prácu. Svoj dom, kde s Maťou žili, si prerábal svojpomocne. Priebežne mi ukazoval fotky, ako sa mu podarilo postupne si ho prerobiť. Dokonca mi hrdo ukazoval, kde bude detská izba. Janči, budeš nám tu veľmi chýbať. Svoju prácu si si robil veľmi dobre a zodpovedne. Dnes o polnoci zverejnia Aktuality tvoje zistenia, na ktorých si úmorne pracoval pol roka a ktoré teba aj tvoju Maťku stáli život. Neboj sa, tvoj odkaz tak nebude umlčaný. Už môžete obaja odpočívať v pokoji.

Martin Turček, investigatívny novinár

Jano bol vždy jeden z najodhodlanejších ľudí, akých som poznal. Trávil naozaj veľké množstvo času v práci, aby chodil domov každý deň sám rekonštruovať starší dom, v ktorom bývali so snúbenicou Martinou. Aj po celom dni v redakcii a večeri v montérkach v noci neoddychoval – riešili sme investigatívne témy a Jano vždy odpisoval do pár sekúnd. Nikdy sa neprestával venovať tomu, čo mal rád. A aj keď mu z druhej strany hádzali polená pod nohy, vždy sa usmieval.

Marek Vagovič, šéf investigatívneho tímu

Jano bol tichý, skromný a introvertný typ človeka, ktorému nikdy nešlo o exkluzivitu a slávu. Svoju prácu bral ako poslanie, nezištne pomáhal kolegom aj novinárom z konkurenčných médií. Vždy hľadal pravdu, bol veľmi precízny a spoľahlivý. Občas som mu vyčítal, že by nemusel robiť 24 hodín denne sedem dní v týždni. Hlavu si čistil počúvaním vážnej hudby, z čoho som si trochu uťahoval alebo opravou skromného domčeka, ktorý si kúpil s priateľkou. Na prvý pohľad pôsobil ako veľké dieťa, no v skutočnosti bol už v mladom veku jednou z najväčších osobností investigatívnej žurnalistiky v ére samostatnosti.

Petra Výberová, editorka

„Zachránila si ma! Máš u mňa čokoládu. 🙂 Si posol dobrých správ, navyše rýchly a spoľahlivý,“ napísal mi Janko naposledy. Čokoládu kúpil hneď na druhý deň. Je to pre mňa malé posolstvo toho, že spoľahlivý, vďačný a vždy čestný človek bol práve on (s mimoriadne milým smiechom). Bolo mi cťou a veľkou!

(mená kolegov sú zoradené podľa abecedy)